Kai mano draugė valgydama kramto, girdim traškesius. Turbūt negalima į tai numoti ranka, reikia gydyti?

Traškantys garsai kramtant - tai vienas žandikaulio sąnario sutrikimų. Reikėtų kreiptis į gydytoją. Traškesiai gydomi specialiomis sukandiminėmis plokštelėmis, prieš tai atlikus išsamią žandikaulio sąnario diagnostiką. Gydymo metu negalima kramtyti kramtomosios gumos, kadangi ji papildomai apkrauna žandikaulio sąnarius.

 

Po paskutinio apsilankymo pas savo dantų gydytoją nebegaliu pilnai išsižioti ir skauda žandikaulio sąnarius. Ar tai praeis?

Tokių simptomų priežastis dažniausiai būna dvejopa:

  • Jei jums anksčiau traškėdavo žandikaulio sąnarys, apsilankius pas odontologą galėjo pilnai išsprūsti sąnario diskas (plokštelė, amortizuojanti žandikaulio judesius). Diską į savo vietą galima atstatyti specialia sukandimine plokštele.
  • Ilgai būdami išsižioję galėjote pertempti raumenis. Sutrikusią funkciją galima atstatyti tempimo pratimais ir kramtymo raumenų masažu. Reikalinga specialisto konsultacija būklei įvertinti.

 

Judindama apatinį žandikaulį, jaučiu skausmą žandikaulio sąnario srityje. Ką tai reiškia?

Dažniausiai tokio pobūdžio skausmas atsiranda dėl pakitusios apatinio žandikaulio sąnarinės galvutės padėties ir įtemptų kramtymo raumenų. Sąnarinė galvutė savo padėtį gali pakeisti dėl kelių priežasčių: jei dantų padėtis netaisyklinga, jei naktimis griežiama dantimis arba miegant dantys smarkiai sukandami, jei netekome dantų ar taisyklingų dantų kontaktų.

 

Man traška braška žandikauliai - kai valgau kietesnį maistą, kartais ir žiovaujant. Pora kartų žandikaulis jau buvo užstrigęs. Bijau, kad gali kas blogesnio atsitikti ir teks operuoti. Ką daryti?

Žandikaulių sąnario traškesiai dažniausiai atsiranda dėl išsprūdusių iš savo vietos sąnarinių diskų. Galimos priežastys: netaisyklingas sąkandis, dantų praradimas, apatinio žandikaulio padėties pokyčiai ir kt.

Žandikaulio sąnarius operuoja tik tais atvejais, kai konservatyvus gydymo būdas (sukandiminėmis plokštelėmis) nebuvo sėkmingas mažiausiai 6 mėnesius.  Tačiau dažniausiai neprireikia operacijos, nes atlikus išamią smilkininio žandikaulio sąnario diagnostiką ir pašalinus ligos priežastį, konservatyviu būdu (be chirurginio įsikišimo) išgydoma 99% visų pacientų.

  

Man kelia nerimą žandikaulių traškesiai ir ūžimas ausyse. Ilgą laiką nieko neskaudėdavo, tik traškėdavo ir uždavo ausyse. Ausų gydytojas nieko nenustatė, mano dantų daktaras nieko blogo nematė. Bet kai neseniai žandikaulis buvo skausmingai užstrigęs (gerai, kad atsistatė savaime), rimtai išsigandau. Kur dar galėčiau kreiptis? Gal į chirurgus ar dar kur nors?

Pirmiausia aš pasisakyčiau už žandikaulio sąnario gydymą be chirurginių operacijų. Tokio pobūdžio nusiskundimai kaip Jūsų yra vadinami Costeno sindromu. 

Žandikaulio sąnarių traškesiai drauge su ūžimu ausyse dažniausiai atsiranda dėl sąnarinės galvutės padėties pokyčių - tą pirmasis pasaulyje 1930 m. nustatė ausų, nosies ir gerklės gydytojas James Costenas, kurio vardu ir pavadintas sindromas. Nuo anų laikų tokio pobūdžio žandikaulio sąnario sutrikimus gydo odontologai, kurie siaurai specializuojasi būtent smilkinio apatinio žandikaulio sąnario srityje.

Jūsų atveju būtinai reikia kreiptis į žandikaulio sąnario specialistą, nes jei diskas visiškai išsprūs, ilgainiui gali vystytis sąnario artrozė (dyla sąnariai, kartais nebeapsieinama be chirurgo).

  

Man labai traška žandikaulis, kartais taip garsiai, jog sėdintys šalia atsisuka galvodami, jog ką susilaužiau. Mano gydytojas odontologas man pagamino ploštelę ant dantų - nakčiai, nuo dantų griežimo. Tačiau žandikauliai kaip traškėjo taip ir traška. Ką daryti? Ar tai pavojinga?

Gali būti, jog jums buvo pagaminta paprasta sukandiminė plokštelė, tačiau prieš tai neatlikta speciali žandikaulio sąnario diagnostika. Tik diagnostikos būdu yra įmanoma nustatyti tikslią žandikaulio padėtį, kurioje jis nebetraška. Tikėtina, kad Jums bus reikalinga nauja sukandiminė plokštelė, ir žandikaulio sąnario traškesius pavyks išgydyti konservatyviu būdu, nesikreipiant į chirurgus.

 

 

Į klausimus atsakė:

 žandikaulio sąnario funkcinių sutrikimų specialistė,

šios srities disertaciją apsigynusi Vokietijoje,

Doc. dr. Giedrė Kobs

 

Helmut J. Salzer / Pixelio nuotrauka

Patiko (14)

Rodyk draugams