Žandikaulio sąnario skausmai arba žandikaulio sąnario traškesiai dažnai atsiranda dėl žandikaulio sąnarių perkrovos. Pernelyg didelį krūvį žandikaulio sąnariams gali sukelti:

  • netaisyklinga dantų padėtis (netaisyklingas sukandimas),
  • dantų praradimas,
  • griežimas dantimis (arba įprotis laikyti sukastus dantis).

Šiame straipsnyje - apie pirmąją aukščiau paminėtą priežastį.

Netaisyklingas sąkandis

Tik nedaugelis žmonių turi visiškai tiesius dantis ir gali džiaugtis taisyklingu sukandimu. Kreivi, persidengę arba reti dantys ne tik negražiai atrodo, bet ir trukdo kramtyti, aiškiai kalbėti, gerai išsivalyti dantis.

Šiuolaikinė medicina dantis gali ištiesinti ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, sąkandį įmanoma pataisyti net senyvo amžiaus žmonėms.

Klasikinė netaisyklingo sukandimo gydymo priemonė

Dažniausiai naudojami ir visiems geriausiai žinomi - prie dantų paviršiaus iš išorinės pusės priklijuojami ir specialiais vieliniais lankais sujungiami breketai, kuriuos pacientas nešioja ištisą parą - kaip tik todėl jie ir yra tokie veiksmingi. Tradiciniai breketai yra iš blizgančio metalo, tačiau jau būna ir dantų spalvos arba permatomų breketų, kurie mažiau pastebimi

Kai po kurio laiko dantys bent kiek pasislenka reikiama kryptimi, gydytojas sureguliuoja spaudimo jėgą, patempdamas lankus (dėl šios priežasties tenka reguliariai apsilankyti pás ortodontą). Pirmieji rezultatai pastebimi jau po keleto savaičių, tačiau visas netaisyklingo sukandimo gydymo procesas užtrunka iki 2 metų.

Kad dantys po gydymo nesugrįžtų atgal į senąsias vietas, rezultatą būtina stabilizuoti - pacientas dar kurį laiką turi nešioti atitinkamą įtaisą, kuris gali būti:

  • išimamas (naudojamas tik naktį) arba
  • įtvirtinamas (tai prie vidinės dantų pusės tvirtinama nepastebima speciali viela, prie kurios pacientas greitai pripranta).

Kiti aparatai suaugusiųjų netaisyklingo sukandimo gydymui:

  • Lingualinė” technika (kai breketai tvirtinami ne prie išorinės, bet prie vidinės dantų pusės ir todėl aplinkiniams žmonėms yra nepastebimi);
  • Išimamos permatomo plastiko kapos (kai kompiuterinėmis programomis individualiai konkrečiam pacientui paruošiamas išimamų kapų rinkinys, palaipsniui taisantis dantų iškrypimą: pirmoji kapa nešiojama 14 dienų, po to naudojama antroji ir t. t.);
  • Specialūs nepastebimi aparatai (vieni iš jų kaištinių štiftų pagalba atremiami į žandikaulį, kiti - laikosi  atremti į gomurį ir dantį; rezultatas pasiekiamas greičiau).

Doc. dr. Giedrė Kobs

Patiko (10)

Rodyk draugams