Ar kada nors pagalvojote, kur kreiptumėtės, jei netikėtai išsinarintumėte žandikaulį? Pirmiausia į galvą gali šauti mintis: kviestis greitąją medicinos pagalbą. Deja, atsakymas tik iš dalies teisingas. Jeigu Jūsų paklaustų: o kokios srities gydytojas geriausiai išmano apie žandikaulio sutrikimus, atsakyti būtų dar sunkiau. Nes žandikaulio sąnarys žmogaus kūne yra išimtinis…

 

Žandikaulio sąnario paskirtis

Žandikaulio sąnario ir kramtomųjų raumenų dėka Jūs judinate savo apatinį žandikaulį: išsižiojate, užsičiaupiate, kandate, kramtote. Kad visa tai funkcionuotų, būtina taisyklinga sąveika tarp sąnario galvutės ir sąnarinio disko, raiščių aparato, raumenų ir dantų. Sveiko žandikaulio sąnario ir taisyklingai dirbančių raumenų Jūs net nejuntate. Atkreipiate dėmesį tik tuomet, kai pajuntate skausmą, traškesius, kai stringa žandikaulis arba sutrinka žandikaulio funkcija.

Apie žandikaulio sąnario sutrikimus signalizuoja šie simptomai:

1. Skausmas

2. Žandikaulio skleidžiami garsai (Žandikaulio traškėjimas)

3. Ribotas apatinio žandikaulio judesys

4. Per judrus žandikaulis

5. Sąnario uždegimas (artritas)

6. Griežimas dantimis arba stiprus dantų spaudimas naktimis

7. Garsai ausyse (tinnitus)

  

1. Skausmas

Skausmą žandikaulio ir veido srityje daugelis apibūdina kaip ypatingai nemalonų. Šiose srityse viena šalia kitos išsidėstę daug struktūrų (dantys, raumenys, klausos anga, žandikaulio ertmė (sinusas) ir t. t.), dėl kurių gali atsirasti skausmai.

Dažnai skausmai būna transliuojamieji, t. y. sunku nustatyti, iš kur jie kilę. Taigi, gydytojo konsultacijos metu svarbiausia yra nustatyti, kurios kramtomosios sistemos struktūros yra pažeistos.

 

2. Žandikaulio skleidžiami garsai

Traškėjimas ar trinties garsas dažniausiai išgirstamas kramtant ar išsižiojant. Kartais šie garsai gali būti girdimi ir kitiems. Gydytojas odontologas gali paklausyti Jūsų sąnarių sritį stetoskopu - kad teisingai atpažintų net tyliausius garsus. Tačiau gydyti reikia ne visus garsus.

  

3. Ribotas apatinio žandikaulio judesys

Ribotas išsižiojimas ar sutrikęs apatinio žandikaulio judesys išsižiojant ar susičiaupiant dažniausiai pastebimas tik kandant bandelę ar obuolį. Užstrigus sąnariui, burną įmanoma tik nedaug praverti. Žandikaulio sąnarys gali užstrigti po protinio danties uždegimo, sąnario ar raumenų pakitimų bei sužeidimų (kraujo išsiliejimo).

 

4. Per judrus žandikaulis

Tai dažniausiai pasireiškia žandikaulio sąnario išnirimu stipriai išsižiojus (pvz. žiovaujant). Kraštutiniai atvejai - kai nepavyksta savaime atstatyti žandikaulio į įprastinę padėtį.

 

5. Sąnario uždegimas (artritas)

Uždegimas gali pasireikšti po reumatinių susirgimų ar žandikaulio sąnario sužeidimų.

 

6. Griežimas dantimis arba stiprus dantų spaudimas naktimis

Kramtomieji raumenys yra labai stiprūs. Jų judesiai gali per daug apkrauti dantis ir žandikaulio sąnarį. Mūsų kūno apsauginiai mechanizmai dažniausiai nesipriešina šioms apkrovoms, kurių metu atsiranda griežimo garsas. Dantų griežimą pirmiausia pastebės su Jumis gyvenantis žmogus, nes paprastai stipriausiai griežiama miegant.

Stipriai suspaudus dantis nesigirdės nieko, tačiau smarkiai įsitemps raumenys. Šiuo atveju galėtų padėti kapa, atpalaiduojanti sąnarius ir apsauganti dantis nuo griežimo. Padeda ir kitokie atsipalaidavimo būdai: autogeninės treniruotės ar programuotos raumenų treniruotės.

Žmonės, kurie naktį griežia dantimis arba smarkiai juos sukanda, atsibudę junta skausmingai įtemptus raumenis. Rytais dėl to gali net skaudėti galvą - tai dar vienas galimas kramtomųjų raumenų perkrovos požymis.

Stipriausi kramtomieji raumenys driekiasi apatinio žandikaulio šonais ir vėduoklės formos raumenimis nueina iki smilkinio ir kaukolės srities. Gydytojas odontologas gali padėti atpalaiduoti raumenis sukandiminėmis kapomis arba pratimais.

 

7. Garsai ausyse (tinnitus)

Garsai ausyse dažniausiai girdisi stiprių dvasinių išgyvenimų metu. Juos galima susieti ir su per didele žandikaulio sąnarių apkrova. Tinnitus gali pasireikšti dėl daugelio priežasčių. Tačiau nėra įrodytas tikslus jo ryšys su žandikaulio sąnario ir raumenų sutrikimais.

 

Kur kreiptis pagalbos?

Žandikaulio sąnarys - tai vienintelis žmogaus kūno sąnarys, kurį gydo ne ortopedas. Pacientas turi dvi galimybes: kreiptis į odontologą arba chirurgą (nes dažniausiai susirgimas būna susijęs su aplinkiniais audiniais, pvz. dantimis ar kramtomaisiais raumenimis). Labai svarbus niuansas: tai turi būti ne bet kuris universalus odontologas, bet siauros specializacijos dantų gydytojas, užsiimantis būtent žandikaulio sąnario sutrikimais.

Siekiant pašalinti žandikaulio sąnario sutrikimus, dažniausiai reikia gydyti visą „kramtymo sistemą”, kurią sudaro žandikaulio sąnarys, raumenys ir dantys. Toks gydymas dažniausiai atliekamas universitetinėse dantų, burnos ir žandikaulio klinikose arba specializuotose odontologijos klinikose.

 

 Beje, atsakymą į šio straipsnio pradžioje užduotą klausimą rasiite čia: “Ką daryti, jeigu išniro žandikaulis?“.

 

Teksto autorius ir autorinių teisių savininkas:
Prof. dr. Th. Kerschbaumas (Vokietija)

Atsjabosma / Flickr nuotrauka

Patiko (0)

Rodyk draugams