BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas
Įrašų RSS
Komentarų RSS

Archyvas 2009-08

Didžiausia grėsmė sveikatai
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis vienas didžiausių XXI amžiaus pavojų sveikatai, įtakojantis 80% susirgimų, yra stresas. Žmonės, patiriantys stresą, įvairiai bando su juo kovoti: vieni sportuoja, kiti daug valgo. Treti griežia dantimis (žinoma, nevalingai, per miegus).
Griežimas dantimis
Naktį dantimis griežia iki 85% visų suaugusių žmonių, nuo griežimo sukeltų pasekmių kenčia vidutiniškai kas 3-ias suaugęs žmogus. [...]

Skaityti toliau »

Žandikaulio traškesiai - tai vienas žandikaulio sąnario sutrikimų. Gali atsirasti dėl netaisyklingo sąkandžio, pasikeitus apatinio žandikaulio padėčiai, netekus dantų ir kt.
Kaip pasireiškia
Kramtant arba žiovaujant žandikaulio sąnariai traška taip garsiai, kad kartais juos girdi ne tik pats pacientas, bet ir aplinkiniai - jiems gali pasirodyti, kad žmogus ką nors susilaužė.
Priežastys
Žandikaulio sąnarių traškesiai drauge su ūžimu ausyse [...]

Skaityti toliau »

Gydymo metodai
Pirmas žingsnis prieš gydant žandikaulio sąnario sutrikimus - klinikinis funkcinis įvertinimas, remiantis panoramine rentgeno nuotrauka. Šiame etape surenkama informacija ir ištiriama visa kramtymo sistema (žandikaulio sąnarys, raumenys, dantys). Esant reikalui, atliekama papildoma diagnostika:

dantų eilių modelių analizė artikuliatoriuje (sąnario simuliatoriuje)
instrumentinė funkcijos analizė,
magnetinio rezonanso tomografija,
artroskopija.

 
Gydymo galimybės
Priklausomai nuo žandikaulio sąnario susirgimo rūšies ir sunkumo laipsnio bei susirgimo [...]

Skaityti toliau »

Pirminę informaciją pacientas suteikia, papasakodamas gydytojui odontologui apie savo smilkininio apatinio žandikaulio sąnario (sutrumpintai SAŽS) funkcinius sutrikimus.
Ištirti žandikaulio sąnario sutrikimus dėl galimo kaimyninių audinių pažeidimo - išsamus ir sudėtingas darbas, kadangi tiriama:

burnos ertmė,
dantų sukandimas (okliuzija),
kramtymo raumenys,
kaklo ir galvos raumenys,
apatinis smilkininis žandikaulio sąnarys,
nervų funkcija,
apatinio žandikaulio judesių eiga.

Sukandimo ištyrimui gydytojas odontologas gamina gipsinius modelius, registruoja tam tikras [...]

Skaityti toliau »

Kokiais simptomais pasireiškia Lietuvoje dar mažai kam žinomi žandikaulio sąnario sutrikimai, jau rašėme straipsnyje „Žandikaulio sąnario sutrikimai: simptomai“. Šį kartą apie tai, kaip patys galime padėti sau, kad išvengtume šių negalavimų.
Tausojimas
Kenčiant nuo žandikaulio sąnarių ir kramtomųjų raumenų susirgimų, pirmiausia reikėtų vengti kietų ir skrudintų maisto produktų (pvz., obuolių ir duonos plutos). Pirmenybė - minkštam ir [...]

Skaityti toliau »

 
Nustatyta, kad apie 60% chroniškų galvos skausmų yra susiję su kramtomosios sistemos sutrikimais: dantų arba sąkandžio problemomis ir pirmiausia žandikaulio sąnario funkcijos sutrikimais. Moterys šiomis bėdomis skundžiasi dažniau negu vyrai.
Sutrikusi žandikaulio sąnario funkcija gali pasireikšti ir galvos svaigimu, garsais ausyse, pečių ir rankų skausmais, laikysenos sutrikimais.
Pastaruoju metu Lietuvoje pastebimai padaugėjo žmonių, kuriems neįprastai skauda galvą, [...]

Skaityti toliau »

Kiek paplitę žandikaulio sąnario sutrikimai?
Dauguma žmonių net nesusimąsto, kad jų žandikaulių sąnariai nėra „techniškai tvarkingi”. Visgi nedidelių kramtomosios sistemos funkcinių sutrikimų turi maždaug 80% visų pacientų, apsilankiusių pas gydytojus.
Daugelis sutrikimų yra tokie nežymūs, kad juos nustatyti gali tik specialistas. Ir tai dar nėra liga. Tik 3-5% žmonių kenčia nuo tokių sutrikimų ar skausmų, kad prireikia [...]

Skaityti toliau »

Lietuvoje šis terminas yra visiškai naujas. Labiau žinomos giminingos sąvokos: žandikaulio sąnario disfunkcija, žandikaulio sąnario funkcijos sutrikimas arba tiesiog žandikaulio sąnario sutrikimas.  Tačiau jos apima siauresnes sritis.  
Netrukus prieisime ir iki kraniomandibuliarinės disfunkcijos (KMD), bet pirmiausia išsiaiškinkime, kas vadinama kraniomandibuliarine sistema.
 
Kraniomandibuliarinė sistema
Kraniomandibuliarinė sistema lietuviškai - kramtomoji sistema (lotynų kalba cranium - „kaukolė”, mandibula - [...]

Skaityti toliau »

Naujesni įrašai »